Рус Укр
Міхеїл Саакашвілі: «Так будуються країни — то пальму хтось підкине, то архітектора знайде»
Міхеїл Саакашвілі: «Так будуються країни — то пальму хтось підкине, то архітектора знайде»

Чому я погодився працювати в Одеській області? Я багато разів бував в Одесі, інших містах і селах довкола неї. Мене завжди добивало, що місто з дивовижною історією, абсолютно чарівними людьми і шаленим потенціалом застрягло у часі й не розвивається. Типова картина практично на всьому пострадянському просторі. Коли чиновники не люблять брати відповідальність. Для людей цей бюрократичний апарат — ноша, що не дає йти вперед.



Міхеїл Саакашвілі на Pro Місто. (Джерело)
Чому в Києві не зведено жодної будівлі, яка б увійшла до світового каталогу архітектури? Хіба українці не талановиті?

За радянськими нормами на дачних ділянках заборонялось будувати більше ніж півтора поверхи. Тож у Грузії будували півтора поверхи над землею і один, два, а то й три — хто як міг — під землею. Коли ми хотіли побудувати для Грузії Президентський палац, звернулись до іменитих архітекторів. Вони розробили план, за яким один поверх мав бути над землею, а три — під землею. Всі стіни з тяжкого дерева, і навіть у наземному поверсі не мало бути вікон, лише кілька, і з мозаїками, замість того, щоби пропускати денне світло. Так ми зрозуміли, що у нас немає хороших архітекторів.

У моєму кабінеті в Адміністрації Президента, як і в Кабміні, немає денного світла. Там засідають завжди при штучному освітленні. Це відображає спосіб мислення й дії тих, хто вирішує, як усе має будуватись.

Сьогодні в Києві потрібно подолати 24 рівні, щоб отримати дозвіл на будівництво. На 13-ти рівнях бюрократ може відмовити без будь-якої мотивації: йому щось не сподобалось — і він відмовить.

Корупція потворна. Бюрократія потворна. Ті ж голландці не вирізняються особливим прагненням до розкоші, але Голландія — одна з найкращих країн у архітектурі. Чому? Та тому що в Голландії нема корупції. Чому в Скандинавії хороша архітектура? Нема корупції. Чому в Києві не зведено жодної будівлі, яка б увійшла до світового каталогу архітектури? Хіба українці не талановиті?

У Грузії не було хороших архітекторів, тож ми привозили іноземців. До того ж, ми були нетерплячими, тому привозили людей, які могли втілювати проекти швидко.

Для будівництва нового бульвару у Батумі ми домовилися з одним відомим архітектором. Зустріч була у Барселоні, ми прилетіли з запізненням на 50 хвилин, а архітектор був «примадонною» і сказав, що у нього вже немає часу і щоб ми приходили через три дні, бо свята. Але часу не було і в нас. Була восьма вечора в п’ятницю, ми нагуглили близько десятка спеціалістів і почали обдзвонювати, хто на той момент був в офісі. Натрапили на групу CMD. Вони створили потрібний проект за 5 днів. 26 травня ми заклали перший камінь у трикілометровому бульварі, а в серпні бульвар уже відкрили.

Чому саме бульвар? Коли ми почали будівництво в Батумі, люди жили вкрай бідно. Чверть населення виживала на $800 на людину на рік. Тому було не до готелів, ресторанів тощо — люди не могли б туди навіть зазирнути. Єдиний вихід — створення великого публічного простору з дешевим морозивом і різними дрібницями.



Бульвар Батумі. (Джерело)
До вас підходить офіціант, робить фото на документи, а потім приносить каву і готовий паспорт

Коли влада бачила хороший проект, нам казали: «Розпочинайте будівництво, потім оформимо». Зараз через Дім юстиції в Тбілісі розпочата кримінальна справа, бо він був зведений без усяких документів. Зате наш (урядовий) кошторис на 30% менший, ніж міг бути, якби будівництвом займався приватний бізнес.

Дім Юстиції — це простір, куди щоденно приходять 30 тисяч чоловік. Іншими словами, це великий шопінг-центр для державних послуг. Там усе прозоро. Усі сидять за скляними стінами, усі рішення щодо реєстрації підприємств, видачі паспортів, купівлі-продажу майна — усі рішення приймаються там і ніде більше. Ці процедури займають від 9 хвилин до години.

У Домі Юстиції також є джаст-кафе, куди ти можеш зайти, замовити паспорт, каву, сандвіч, і їх принесуть упродовж 10-15 хвилин. До вас підходить офіціант, робить фото на документи, а потім приносить каву і готовий паспорт. Там же ми зробили джаст-драйв, де можна проїхати машиною, не зупиняючись, як у Макдональдсі, дати документи і впродовж 5 хвилин обслужитись без черги.



Дім Юстиції, Тбілісі. (Джерело: Wikipedia)

Усі споруди поліції ми зробили зі скла. У поліцейських відділках немає жодного місця, окрім туалетів, куди не можна було б зазирнути, де хтось міг би сховатись — усе зі скла. Це було дуже важливо, бо люди повинні відчувати, що поліція – органічна частина суспільства, там не відбувається нічого прихованого.

Коли ми почали реформувати поліцію в Грузії, їй довіряли 4% людей. На кінець мого президентського терміну довіра до поліції зросла до 90%.

До 2004 року всі поліцейські у нас були трохи пузаті або дуже пузаті. Після реформи не залишилося жодного такого. Так тривало до 2012 року, доки влада не змінилась. Дехто знову відростив черевце.

georgiapolice#2142
georgiapolice#2143
georgiapolice#2144
georgiapolice#2145
georgiapolice#2146

Процедура на митниці займає максимум 7 хвилин. Бувають, звісно, затримки. Наприклад, коли надходить якась спеціальна інформація. Але таких прецедентів — не більше 1%. У будь-якому разі, якщо процедура триватиме більше години, увімкнеться лампочка у кабінеті Міністра фінансів, і вся зміна буде звільнена.

Хіба ж це митниця? Та це дівчата й хлопці з модельних агентств. Тут усе повинно бути красивим. Людина повинна виходити звідси у гарному настрої, інакше нічого хорошого не буде. У всі проекти, де працювали іноземці, ми заклали вимогу, що там повинні бути грузинські стажери. І раптово у нас з’явилися 24-26-річні грузинські архітектори, які вміли будувати просто з неймовірною швидкістю і майстерністю.

Архітектура — це постійні експерименти. У Сінгапурі я побачив басейн на даху готелю і подумав, що у Грузії повинен бути парк розваг на будівлі. Почали шукати, на якій би будівлі у Тбілісі або Батумі можна це зробити. Але відповідної споруди не було, тож ми вирішили «ну гаразд, не парк, а колесо огляду». Саме зводилась новобудова, уже було 28 поверхів, а ми в останній момент змінили план будівництва. Китайці пропонували зробити колесо огляду за дев’ять місяців, але нам потрібно було за чотири. Тоді харків’яни зголосилися виконати проект за два з половиною місяці, і, як не дивно, виконали. Коли є енергія, все вдається.



Зліва на фото: хмарочос Технологічного Університету Батумі, найвища будівля Кавказу. (Джерело)

Мій хороший друг — арабський шейх із Еміратів — спитав мене під час прогулянки: «Подобаються тобі наші пальми?» Я кажу: «Ну, подобаються». Він поцікавився: «Хочеш у подарунок?» Кажу: «Давай». Я думав, що це жарт, аж доки три дні потому несподівано дізнався з новин, що у Тбілісі приземлилися три «Руслани» з 21 тисячею пальм. Ось так будуються країни: то пальму хтось підкине, то архітектора знайде.

Країну з великими красивими спорудами дуже незатишно бомбардувати. Коли таких споруд буде дуже багато, коли скрізь будуть хороші дороги, коли все гарно освітлюватиметься, тоді дуже складно буде почати конфлікт, викликати агресію. І задля цього нам варто ризикувати, брати на себе відповідальність, задля цього нам варто бути навіженими. Яка б іще ненормальна людина пішла зараз в Одесу працювати губернатором?

В тему
Winter is coming: <br>як борються зі снігом в інших країнах
2
11712
Город
Winter is coming:
як борються зі снігом в інших країнах
Письменность торжествует: может ли надпись на стене изменить мир к лучшему
3
13116
Люди
Письменность торжествует: может ли надпись на стене изменить мир к лучшему
Урбанистика Святой Земли: gotta serve somebody
3
10653
Город
Урбанистика Святой Земли: gotta serve somebody
Роман Гавриш про міста майбутнього та візуальний стиль Івано-Франківська
1
22283
Креатив
Роман Гавриш про міста майбутнього та візуальний стиль Івано-Франківська
Комментариев пока нет.