Андрій Прокопенко — про водні баки як символ Нью-Йорка

,

20 October 2014

41

0

Як славетні дерев’яні баки на дахах з’явились у NY, як вони працюють і як їх перетворюють на арт-об’єкти.

Для мене однією з важливих рис Нью-Йорка на рівні з хмарочосами є водні баки, які стирчать на дахах будинків. Може видатись, що це застаріла технологія, і що їх не демонтують тільки щоб зберегти дух міста. Але насправді більшість із них досі діє за призначенням, постачаючи воду у житло мільйонів ньюйоркців.

Ці баки з’явились у місті в кінці 19-го сторіччя, коли спорудження вищих будівель поставило перед інженерами нову задачу — постачання води під тиском на верхні поверхи. Колишня технологія дозволяла підняти воду до рівня приблизно шостого поверху, вище не вистачало тиску. Баки на дахах вирішили цю проблему — вони наповнювались насосами з підвалів і роздавали воду по поверхах будівлі згори вниз.

Водні баки вироблялись за тією ж технологією, що й звичайні бочки та діжки, без використання клею чи інших речовин — лише дерево та мідні кільця. Природні властивості деревини (наприклад, розширення при змочуванні) попереджають підтікання й забезпечують довгий термін використання баків.

Ємність різна — від 25 до 50 тис. літрів. При цьому на щоденні потреби мешканців будинку використовується тільки верхній шар води, що постійно поновлюється. Нижній шар зберігається як резервний. Наприклад, на випадок пожежі.

Часто архітектори намагались органічно вписати водні баки у вигляд міста або навіть приховати, тому здається, ніби ці баки причаїлися за подовженим фасадом будівлі.

Нью-Йорк — не єдине місто в країні, де вони використовуються, але саме тут ці дерев’яні баки з конусоподібним верхом стали невід’ємною частиною skyline. Сьогодні у п’яти районах міста налічується приблизно 10-15 тис водних баків. Вони є доказом поважного віку багатьох високих будівель. Зараз, звичайно, використовують більш сучасні засоби забезпечення тиску води, проте ця технологія лишається достатньо надійною і зручною.

Варто зазначити й про одну темну пляму на репутації водних баків. Якщо не дотримуватись правил обслуговування, бак може швидко перетворитись на розсадник бактерій. Так, у Нью-Йорку позови проти недобросовісних лендлордів з приводу невчасного чищення баків є звичним явищем. І не всі жителі міста можуть похизуватись чудовою питною водою прямо з крану (а місто позиціонує себе як одне з найкращих за якістю води з крану) саме через брудні водні баки на даху.

Доволі цікавий бак можна побачити у Брукліні в районі Дамбо. Насправді, це скульптура з 1000 фрагментів кольорового оргскла, що підсвічується вночі.

Робота цього ж автора зараз представлена в одній з галерей у Челсі.

Також нещодавно у Медісон-сквер-парку була розміщена арт-інсталяція під назвою «This Land is Your Land» — три 8-метрових баки, наповнені не водою, а дзеркалами і неоновою підсвіткою.

Дехто перетворює водний бак у кімнату на даху, як це зробили в одній із Нью-Йоркських квартир (джерело – Curbed).

А Бруклінський бренд одягу Brooklyn Industries використав водний бак у якості свого логотипу.

Навіть не знаю, чому ніхто ще не додумався робити сувеніри у вигляді водних баків. Я б з радістю купив такий магніт або фігурку.

 

фото – Андрій Прокопенко

 

Onuka: «Все стараются жить быстрее, а в итоге одни только пробки»