Українські фільми на кінофестивалі в Локарно 2026

79-й Міжнародний кінофестиваль у Локарно, що триватиме з 5 по 15 серпня, включив до своєї програми три українські стрічки. Розповідаємо, які саме фільми представлять Україну на одному з найстаріших кінофестивалів світу.
Один із найстаріших кінофестивалів світу — Локарно, заснований 1946 року, — цьогоріч відкриває свої екрани для українського кіно. У програмі 79-го фестивалю, який проходитиме з 5 по 15 серпня, заявлено три стрічки, що народилися в Україні або у співпраці з нею.
Перший фільм — «Я рідко прокидаюсь мріючи» (оригінальна назва I Rarely Wake Up Dreaming), створений у копродукції України та Німеччини. Це історія молодої квір-пари Олі та Олега, чиї стосунки опиняються під загрозою, коли гендерний перехід одного з партнерів збігається з початком повномасштабної війни. Стрічка досліджує, як війна змінює уявлення про маскулінність і фемінність, а герої намагаються зберегти одне одного. Головні ролі виконали непрофесійні актори — український експерт із нейроінклюзії Маркус Брайт і журналістка Таня Миронишена. У другорядних ролях — Ірина Мак, Віктор Жданов та Олександр Рудинський. Сценарій написала Анна Мєлікова, дружина режисерки Ізабель Штеверт, яка нині є відбірницею Берлінале. «Натхнені історією наших українських друзів та їхнім досвідом гендерного переходу, ми досліджуємо, як війна невідворотно проникає в повсякденне життя», — коментують творчині.
Друга стрічка — «Демони» Наталки Ворожбит, яка увійшла до конкурсу Cineasti del Presente («Кінематографісти сьогодення»). Українсько-польська копродукція заснована на однойменній п’єсі 2005 року. Сюжет розповідає про токсичні стосунки українського села та російського волоцюги, який видає себе за письменника. Це остання роль Руслани Писанки, яка зіграла Ніну. «Руслана була надзвичайно талановитою, глибокою акторкою… Мені здається, що в “Демонах” нам вдалося зафіксувати на екрані справжній масштаб її акторської природи», — зазначає режисерка.
Третій фільм — короткометражка Гліба Фельдмана «Ще один день у металевій коробці» (Another Day in the Metal Box), яку покажуть у межах конкурсу Pardi di Domani. Це історія чоловіка, який знаходить у закинутому цеху таємничий предмет, що змушує його зробити складний вибір між зоною комфорту та мрією. Ролі виконали Борис Савенко, Надія Карпова та Віталій Бобух. «Цей фільм був знятий з величезною віддачею, турботою… та з любов’ю українською командою», — йдеться на сторінці проєкту.
Кінофестиваль у Локарно — це не просто подія, а можливість побачити, як українське кіно осмислює найскладніші теми сьогодення: війну, ідентичність, трансформацію. Варто слідкувати за цими стрічками, адже вони вже зараз формують нову оптику, через яку світ дивитиметься на Україну.







